Wymiary boiska do siatkówki

1 min czytania

Wymiary boiska do siatkówki

Profesjonalna siatkówka, podobnie kilka innych dyscyplin sportu, ma ściśle określone wymagania dotyczące boiska, na którym mierzą się zawodnicy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie powinny być wymiary boiska do siatkówki!

Jak wygląda i jakie wymiary ma boisko do siatkówki? 

Boisko do siatkówki ma prostokątny kształt, ograniczony liniami. Każda strona boiska jest wyznaczona przez dwie linie boczne, dwie linie końcowe oraz jedną linię środkową. Dodatkowo w obrębie boiska zostały umieszczone dwie linie ataku. Na środku znajduje się siatka, a obok jednego ze słupków – stanowisko sędziego.

Boisko do piłki siatkowej to pole o wymiarach 18 x 9 metrów. Strefa wolna, która rozciąga się za linią boiska, musi mieć szerokość co najmniej 3 metrów z każdej strony. Jednak dla gier organizowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) strefa wolna powinna mieć 5 metrów szerokości. Środkowa linia boiska dzieli połowy pomiędzy drużyny na wysokości 9 metrów linii bocznej. Każda drużyna ma swoją strefę ataku na wysokości trzech metrów od osi linii środkowej oraz strefę zagrywki o szerokości i głębokości takie samej jak strefa wolna. Piłka zagrywana jest spoza linii końcowej, ze strefy zagrywki. Określone zasady dotyczą także innych elementów gry – sprawdź, na jakiej wysokości powinna znajdować się siatka!

Boisko do siatkówki ma oficjalne wymiary, ale często boiska szkolne i hale nie spełniają tych wymagań. Mimo to, gra rekreacyjna nadal jest możliwa. Zawodowi zawodnicy muszą ćwiczyć na odpowiednio dużych i wytyczonych boiskach, aby mogli trenować taktyki oraz dostosować się do oficjalnych rozmiarów. 

Jak należy zachować się na boisku do siatkówki? 

Gra w siatkówkę wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad. Należą do nich m.in. unikanie niestosownych zachowania, takich jak obrażanie sędziego, okazywanie złości czy ograniczanie widoczności piłki przeciwnikom. Przekroczenie tych zasad może być karane w postaci upomnienia w formie żółtej lub czerwonej kartki. Jeśli uczestnik gry nadal ignoruje te ostrzeżenia, może doprowadzić do swojej dyskwalifikacji. 

Gry na boisku do siatkówki wymagają pełnego przygotowania. Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie – specjalnie zaprojektowane buty siatkarskie, które nie tylko poprawią komfort gry i jakość prowadzonego sportu, ale również chronią parkiet przed uszkodzeniem. Należy pamiętać, aby buty dedykowane do siatkówki były czyste i miały świeżo umyte podeszwy. Należy unikać noszenia ich poza boiskiem i użytkować je wyłącznie do celów siatkarskich. 

Ranking lig siatkarskich

sportowiec
1 min czytania

Ranking siatkarzy

sportowiec
1 min czytania