Pozycje w siatkówce

1 min czytania

Pozycje w siatkówce

W siatkówce istnieje pięć głównych pozycji: atakujący, rozgrywający, środkowy, przyjmujący oraz libero. Libero jest unikalną pozycją, w której zawodnik jest odpowiedzialny tylko za grę w obronie. Natomiast inne pozycje to nie tylko obrona i wystawianie piłki – zawodnicy muszą również umieć dobrze atakować i blokować. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zadania mają poszczególne pozycje w siatkówce!

Atakujący

Atakujący odgrywa kluczową rolę w drużynie – jego głównym zadaniem jest zdobywanie punktów. Jest to najczęściej pozycja obecna na prawym skrzydle boiska (aż w pięciu ustawieniach), co sprawia, że atakujący często określany jest mianem prawoskrzydłowego. Jego działania są ściśle powiązane z pozycją rozgrywającego – ci zawodnicy grają ze sobą po przekątnej.

Rozgrywający

Rozgrywający jest często nazywany kreatorem gry. Od jego umiejętności i zdolności strategicznych zależy sukces drużyny w walce o zwycięstwo. To on decyduje, kiedy i do kogo powinna trafić piłka, aby maksymalnie wykorzystać potencjał swoich kolegów z drużyny.

Środkowy 

Środkowy to ważna pozycja w siatkówce, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w atakach i blokach. Musi być bardzo dobrze przygotowany zarówno fizycznie, jak i technicznie. Zmienia pozycję z libero, jeśli znajdzie się w linii obrony.

Przyjmujący 

Przyjmujący pełni bardzo ważną rolę w piłce siatkowej, zarówno w ataku, jak i obronie. Znajduje się na lewym skrzydle w pięciu ustawieniach. 

→→→ Sprawdź też: Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce

Libero  

Libero to wyjątkowy gracz, który ma kluczowe znaczenie dla drużyny. Jego głównym zadaniem jest obrona i przyjmowanie zagrywki. Powinien on być najlepszym siatkarzem w tych dwóch elementach gry. Jednakże, gdy dochodzi do ataku libero współpracuje ze środkowym, aby pomóc drużynie w punktowaniu.

Ranking lig siatkarskich

sportowiec
1 min czytania

Ranking siatkarzy

sportowiec
1 min czytania