Ranking lig siatkarskich

1 min czytania

ranking lig siatkarskich

Kibice siatkówki od dawna wiedzą, że zasady tworzenia rankingów nie należą do najprostszych. Ostatnia aktualizacja pozwoliła Rosjanom dostać się do czołowej trójki, choć od początku sezonu nie startowali w żadnych zawodach. Nie mieli okazji ani trochę sprawdzić się w świetle reflektorów, co stanowi kolejne dziwne ogniwo systemu rankingowego siatkarskiego. Co więcej, Rosjanie mają teraz szansę na awans jeszcze wyżej w rankingu bez konieczności startu w meczach. Sprawdź w naszym artykule, jak wygląda ranking lig siatkarskich oraz jego tworzenie!

Zasady tworzenia rankingu lig siatkarskich

Na początku 2020 roku wprowadzono nowe zasady ustalania rankingu lig siatkarskich, które nie są do końca zrozumiałe i dzięki którym nie tylko najlepsze drużyny siatkarskie mają okazję znaleźć się w jego czołówce. Reprezentacja Rosji z awansem na trzecie miejsce w rankingu FIVB była zaskoczeniem dla wszystkich, gdyż że od początku 2022 roku nie uczestniczy ona w żadnych turniejach. Jeśli nie interesujemy się siatkówką, a chcemy obstawić dane wydarzenie, to zakupem kuponu sprawdzić ranking. Dobre zakłady na siatkówkę ma bukmacher BETFAN, w zakładce siatkówka zakłady bukmacherskie.

Decyzja o wykluczeniu tej drużyny była skutkiem inwazji na Ukrainę przez wojska z tego kraju. Wprowadzona w tym samym roku aktualizacja rankingu opiera się na algorytmie, który analizuje punkty uzyskane za poszczególne sety i określa ich wartość. Niespodziewana obecność Rosji na liście dowodzi, jak istotne jest bieżące monitorowanie wyników i aktualizacja klasyfikacji dla sportowców oraz dla fanów siatkówki.

Brazylia od ponad dekady była niezmiennym liderem rankingu FIVB, aż do tego roku, kiedy to Polska zdetronizowała dotychczasowego mistrza. Biało-czerwoni wyprzedzili Francuzów o 12 punktów i utrzymują się na pierwszym miejscu. Rosja awansowała za pomocą Brazylii, która słabo zaprezentowała się w Pucharze Panamerykańskim, gdzie w turnieju uczestniczyła drużyna do lat 21. To sprawiło, że Brazylia uplasowała się na czwartym miejscu – najniższym w historii FIVB. Zespół USA to piąty sklasyfikowany w rankingach narodowości, Meksyk jest na 18 pozycji, a Bułgarów możemy znaleźć na 23 miejscu.

Sprawdź też: najlepsze drużyny siatkarskie

Czołówka rankingu FIVB mężczyzn na 24.08.2022

1. Polska – 385 pkt
2. Francja – 373 pkt
3. Rosja – 352 pkt
4. Brazylia – 341 pkt
5. USA – 335 pkt
6. Włochy – 332 pkt
7. Argentyna – 280 pkt
8. Iran – 278 pkt
9. Japonia – 273 pkt
10. Słowenia – 259 pkt

Sprawdź też: Ranking siatkarzy.

Ranking siatkarzy

sportowiec
1 min czytania

Tabela Tauron I liga 

sportowiec
47 sec read