Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce

1 min czytania

Wysokość siatki w siatkówce

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Wysokość siatki ustalana jest w każdej odmianie tego sportu, a różnice są niewielkie. Mają jednak duże znaczenie dla gry. Należy też pamiętać, że ta wysokość mierzona jest dokładnie na środku boiska, gdyż siatka po bokach może nieco opadać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce!

Wysokość siatki do siatkówki – ile wynosi?

Siatka jest niezwykle istotnym elementem boiska do gry w siatkówkę. W zależności od grupy graczy – kobiety, mężczyźni czy dzieci – wysokość, na jakiej zawiesza się siatkę jest zróżnicowana. Jako że takie przystosowanie pozwala na optymalne ustawienie siatki do ich średniego wzrostu, to w siatkówce męskiej ustawia się ją na wysokości 2,43 metra, dla kobiet 2,24 metra, a chłopcy i dziewczynki grają z siatką zawieszoną na wysokości odpowiednio 2,35 i 2,15 metra. 

→→→ Może zainteresować Cię również: Wymiary boiska do siatkówki.

Podczas meczów siatkówki siatka jest umieszczona pionowo nad linią biegnącą przez środek. W związku z jej ciężarem, może ona lekko opadać w dół i zachować różną wysokość na obu końcach, co wpływa na przekroczenie dopuszczalnych norm. Aby uniknąć tego typu problemów, różnica w wysokości może wynosić maksymalnie 2 cm. Przed meczem sprawdza się wysokość siatki na środku boiska, aby upewnić się, że spełnia wszystkie wymogi.

Wysokość siatki to nie wszystko – liczą się również inne parametry

Siatka do siatkówki ma szerokość 1 metra i długość od 9,5 do 10 metrów, wraz z odcinkami o długości do 50 cm po obu stronach siatki. Góra jest obszyta poziomą białą płócienną taśmą tworzącą 7-centymetrowej krawędź na całej jej długości, zaś na dole znajduje się taki sam, lecz 5-centymetrowy pasek. Oczka siatki to kwadraty o boku 10 cm. Dzięki elastycznej lince ukrytej wewnątrz taśm siatka jest mocno przymocowana do słupków, zapewniając w ten sposób odpowiednie napięcie.

Jak zachować się przy siatce do siatkówki? 

Siatka, podobnie jak piłka do siatkówki, jest przedmiotem pewnych zasad, których należy przestrzegać. W zależności od wysokości siatki, zawodnicy nie mogą: gwałtownie jej ciągnąć, celowo obniżać, uszkadzać, chwytać lub wykorzystywać jej pomocy między antenami dla podparcia albo stabilizacji oraz aby utrudniać lub przeszkadzać przeciwnikowi podczas gry. Co więcej, ważne jest również, aby unikać manipulowania siatką po stronie graczy i umożliwić każdej drużynie fair play. Sprawdź też, jakie są pozycje w siatkówce!

Kontakt zawodnika z siatką w czasie gry jest niedozwolony. Gracz może wykonać wyskok, uderzyć piłkę lub próbować jej uderzenia, ale musi też zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowe lądowanie po skoku. Dotykanie słupka, siatki albo innych przedmiotów poza antenkami jest dozwolone, o ile nie ma to wpływu na grę. W regulaminie gry przewiduje się kary zarówno czerwoną, jak i żółtą kartkę dla tych, którzy dopuszczają się naruszenia tych zasad podczas meczu. 

Ranking lig siatkarskich

sportowiec
1 min czytania

Ranking siatkarzy

sportowiec
1 min czytania